Голокост – шрам на серці людства

Дата: 28 січня о 22:20, Оновлено 30 січня о 12:36

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту — пам’ятна дата, запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. Відзначається щорічно — 27 січня. Саме цього дня 1945 року Радянська Армія визволила в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі. За час існування цього концтабору в ньому загинуло, за різними оцінками, від 1,5 до 2,2 млн людей. За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, разом з 4,5 млн дорослих, стали 1,5 млн дітей. Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році, хоч і була однією з шести країн-ініціаторів прийняття оонівського документа. 26 січня 2018 року у Переяслав-Хмельницькій гімназії відбувся зібрання-реквієм «Свіча Голокосту», яке підготували учні 9 класу під керівництвом класного керівника Якименко Ольги Миколаївни, аби вшанувати та зберегти пам’ять про цю страшну трагедію, про всіх невинно розстріляних, страчених у газових камерах, виснажених голодом і примусовою працею. На зібранні були присутні Лавренюк Галина Іванівна, методист Переяслав-Хмельницького методичного кабінету та Ковальська Анелія Віталіївна, керівник Переяслав-Хмельницького відділення Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність», батьки гімназистів, вчителі, учні. Дев’ятикласники назвали історичні факти, які увійшли в історію, як трагедія ХХ століття та передали всю глибину трагізму приречених на смерть людей. З метою поглиблення знань з історії, переглянули уривки фільму «Кришталева ніч» та «Голокост – найжахливіший злочин проти людяності». Учні декламували вірші (Лясковська Єлизавета «Бабин яр»), Юрченко Богдан та Білоусько Єлизавета повідомили про «Переяславський Бабин Яр, де було знищено більше тисячі людей; Деменко Евеліна, Корзун Денис, Порохня Ярослав, Юрченко Богдан, Стародуб Ілля, Манжура Аліна, Шевченко Олеся, Білоусько Єлизавета поставили хореографічну композицію «Трагедія, історія, пам’ять», якою підсумували - такого жаху не повинно повторитися! Бойко Марина та Стародуб Ілля – автори пісні «Голокост – шрам на серці людства», акцентували увагу на тому, що «Голокост – всього одне лиш слово, та його сенс – пекучий болі жар. Вбивали всіх!.. старого і малого, мало хто життя порятував…» Хвилиною мовчання вшанували пам’ять невинно убієнних, розстріляних, задушених у газових камерах, виснажених голодом і примусовою працею. Хвилюючим моментом зібрання-реквієму був перегляд відеоролика про Ніколаса Вінстона, який 50 років зберігав таємницю. У 1938 році він на одинці почав рятувати єврейських дітей від Голокосту. Йому вдалося вивезти 669 дітей із Чехословаччини у Великобританію та допомогти знайти їм нові сім’ї. Більшість їх справжніх батьків загинули в концтаборі Освінцім. Зараз вони прийшли подякувати особисто. Ніколас Вінтон помер 2015 року у віці 106 років. «Люди, які пережили Голокост, будуть з нами не вічно. Але пам’ять про те, що вони пережили, повинна залишатися з нами назавжди».